چطور در برابر ترفندهای تبلیغاتی مقاومت کنیم؟

چطور در برابر ترفندهای تبلیغاتی مقاومت کنیم؟

همه‌ی ما می‌دانیم که کمپانی‌های تبلیغاتی از شیوه‌های متعددی استفاده می‌کند تا افراد را به خرید محصولات مختلف ترغیب کنند. یکی از این شیوه‌ها ایجاد «توهم تقاضا» است و گاهی ممکن است باعث شود محصولاتی را بخریم که به هیچ وجه احتیاجی به آن‌ها نداریم.

این شیوه به صورت‌های مختلفی به کار می‌رود اما هدف کلی آن ایجاد این باور است که در صورت عدم خرید کالا یا خدمات مورد بحث، فرصتی استثنایی را از دست خواهید داد و از این ایده نشأت می‌گیرد که ما معمولاً به اطرافیانمان و انتخاب‌های آن‌ها توجه می‌کنیم: اگر مردم برای خرید چیزی صف کشیده‌اند پس حتماً باید خوب باشد!

معمولاً ایجاد این تصور که موقعیتی خاص و محدود در اختیارمان قرار گرفته باعث می‌شود هر چه سریع‌تر وارد عمل شویم. مثلاً در این مطالعه فنجان‌هایی را به دو گروه از دانشجویان دادیم؛ به یک دسته گفتیم که فنجان‌ها حراج شده‌اند و به گروه دیگر گفتیم که تنها کسانی حق خرید فنجان‌ها را دارند که بلیت خاصی را از میان کاغذهای موجود در یک کلاه بیرون بکشند. نتیجه این که آن دسته از دانشجویان که بلیت بخت‌آزمایی را از کلاه بیرون کشیده بودند بیش از گروه دیگر نسبت به خرید فنجان‌ها تمایل نشان دادند.

این شیوه یکی از رایج‌ترین ترفندهای فروش کالا و خدمات است، که به ویژه به هنگام ورود محصولات جدید الکترونیکی به بازار و در دوره‌ای مورد استفاده می‌گیرد که تنها تعداد محدودی از یک دستگاه خاص وارد بازار شده است. بهترین راه برخورد و مقابله با این ترفند فروش این است که تنها چند دقیقه به این نکته فکر کنید که آیا واقعاً به آن محصول نیاز دارید یا فقط چون موقعیتی خاص و محدود در اختیارتان قرار گرفته قصد خرید دارید؟

حتما بخوانید  دانلود کتاب آموزش ایمیل مارکتینگ
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *