دانلود رایگان کتاب آداب الکترونیکی

002

نیمه‌های دهه هفتاد شمسی بود که کامپیوترهای شخصی راهشان را به خانه‌های ایرانیان باز کردند. قبل از آن البته مراکز آموزشی مثل دانشگاه‌ها و بعضی موسسات دولتی و خصوصی به اینترنت دسترسی داشتند. اما از نیمه‌های دهه هفتاد بود که خانواده‌ها با صدای مودم‌های دایال آپ (Dial up) آشنا شدند و داشتن یک دستگاه کامپیوتر که به اینترنت وصل است و صدالبته داشتن یک حساب کاربری یاهو برای مسنجر و ایمیل یاهو همه‌گیر شد.

حدود ۲۰ سال از آن روزها می‌گذرد و حالا دیگر کسی لازم نیست هارد به آن سنگینی را همراه مانیتورهای بزرگ جابه‌جا کند. امروزه حتی دیگر لپتاپ‌ها هم دارند طرفداران خودشان را در میان عموم از دست می‌دهند. امروز نوبت تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند است که ما را هرجا که می‌رویم به دنیا متصل نگه دارد. حالا چه از طریق ایمیل، چه شبکه‌های اجتماعی مثل فیسبوک و توییتر و اینستاگرام و چه اپلیکیشن‌های مختلف ارتباطی، سرگرم‌کننده یا کاری.

003

اما آیا این سرعت فزاینده در استفاده از تکنولوژیِ به‌روز باعث نمی‌شود گاهی از یادگیری فرهنگ استفاده از این امکانات جدید عقب بمانیم؟ می‌دانم که مثلا ساختن یک حساب کاربری در توییتر یا فرستادن یک ایمیل خیلی سخت نیست و بالاخره هر کسی با یکی دوتا سوال و گرفتن راهنمایی از دوستان و اطرافیان از پسش برمی‌آید. اما اگر ورود به اینترنت و شبکه جهانی را ورود به یک جامعه جدید در نظر بگیریم، باید به خاطر بسپاریم که هر جامعه‌ای ولو مجازی، دارای سازوکارهای خودش است. شما ممکن است آدابی را در خانه‌ی مادربزرگتان به‌جا بیاورید که در خانه خودتان اهمیت نداشته باشد. یا مثلا تیشرتی را که به راحتی برای سینما رفتن انتخاب می‌کنید، توی عروسی دوستتان نمی‌پوشید. در زندگی روزمره، در دنیای واقعی یک سری کدهای اخلاقی و آداب اجتماعی وجود دارد که شما برای یادگیری‌اش کلاس مخصوصی نمی‌روید یا کتاب خاصی نمی‌خوانید اما به تدریج وقتی وارد اجتماع می‌شوید و در حین  معاشرت با دیگران و رشد فکری، کم‌کم تعاریفی دستت‌تان می‌آ‌ید. البته چون دفترچه راهنمایی در این زمینه وجود ندارد، این آداب و اصول از خانواده به خانواده و از گروه به گروه فرق دارد اما اگر از فاصله بهشان نگاه کنید، شباهت‌ها و ساختارهای مشابه زیادی در آنها می‌بینید.

حالا این دنیای مجازی هم برای خودش اصول و آدابی دارد که رعایت کردنش باعث می‌شود شان و شخصیت شما در این محیط ارج نهاده شود. این آداب قانون تدوین شده نیستند و اگر رعایت نکنید کسی شما را جریمه نمی‌کند. اما به هرحال باید یک فرقی بین کسی که آشغال از پنجره ماشین بیرون می‌ریزد و کسی که همیشه یک کیسه آشغال در ماشین دارد باشد، موافق نیستید؟

sadasd75

بیایید باهم نگاهی بیندازیم به آداب و اخلاق الکترونیکی. و این را بدانیم که رفتار ما در دنیای مجازی فقط یک رفتار فردی نیست. تمام رفتارهای ما تعاملی است و در ارتباط با دیگران در دنیایی که برداشت‌ها از گفتار و رفتار ما چشم در چشم نخواهد بود پس پیچیدگی‌های خودش را دارد. بنابراین اگر این آداب را بدانیم روابط خودمان با دوستان مجازیمان را بهبود می‌بخشیم و شاید آنها را کمتر آزار بدهیم. یا شاید کمتر آزار ببینیم.

 

حتما بخوانید  چگونه با ایمیل مارکتینگ بیشتر بفروشیم؟

همین حالا با وارد کردن مشخصات خود در فرم زیر کتاب را دانلود کنید :

نام و نام خانوادگی :

پست الکترونیک :

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *